HDPE Boru

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır. Etilen molekülü C2H4 , aslında çift bağ ile bağlanmış iki CH2’den oluşur. (CH2=CH2)

Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ile olur. Polimerizasyon metodu, radikal polimerizasyon, anyonik polimerizasyon, iyon koordinasyon polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metotları ile olabilir. Bu metotların her biri farklı tipte polietilen üretimi sağlar.

·         UHMWPE ( ultra yüksek moleküler ağırlıklı PE)

·         HDPE (yüksek yoğunluklu PE)

·         HDXLPE (yüksek yoğunluklu çapraz bağlı PE)

·         PEX (çapraz bağlı PE)

·         MDPE (orta yoğunluklu PE))

·         LDPE (düşük yoğunluklu PE)

·         LLDPE (lineer bağlı düşük yoğunluklu PE)

·         VLDPE (çok düşük yoğunluklu PE)

 

Bu polietilen tipleri Kimyasal Özellik olarak değişiklik gösterse de; dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç genel özellikleri olarak sayılabilir. Boru imalatına en uygun ve maliyeti düşük polietilen tipi olarak HDPE seçilmiştir.

HDPE, petrolden elde edilen, yüksek yoğunluklu polietilen malzemedir. İsmi İngilizce karşılığı olan "High Density Polyetylene" kelimelerinin kısaltmasından gelmektedir. Sanayi ve imalat sektöründe genelde bu isim kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak, 1.75 kg. petrolden , 1 kg. HDPE hammadde elde edilir.

HDPE hammadde Enjeksiyon, ekstrüzyon, kalıplamada kullanılmaktadır.

HDPE (PE63 , PE80 , PE100) MERT PLASTİK imalatı Boru tiplerine göre Koruge , spiral (tek cidar ve çift cidar spiral flexible) ve PE100 boru olarak  adlandırılır.; HDPE hammaddenin  en üst sınıfı yüksek performanslı polietilendir(PE100).Bu polietilenden üretilen borulara ise PE100 borular denir.Borular çap  ve basınç,sınıflarına ayrılır.

KORUGE BORU: Kablo koruma, Boru ek ve destek mamuller kimyasallara karşı oldukça dirençlidir.Bu mamuller

Kabloları  trafik, toprak tazyiki, yeraltında donma,hafriyat hasarlarından, su ve buzlanmadan korur.Boru ve ek parçaları toprak altında asgari 50 yıl süre ile ilk günkü gibi çalışma ömrüne sahiptir. Taşıma, pratik uygulama, stoklama ve bakım kolaylığı sağlar. Dış yüzeylerindeki özel tasarımı  nedeniyle ağır trafik ve toprak yüklerine karşı dayanıklıdır. Esnek yapı özelliğinden dolayı zeminin sismik hareketlerinden hiçbir şekilde etkilenmez.

Polietilen hammaddenin özelliği sayesinde kimyasallara karşı yüksek dayanım gösterir.İç yüzeylerinin pürüzsüz yapısı ve düşük sürtünme katsayısı nedeniyle yüksek kayganlık sağlar. Sürtünmeden kaynaklanan aşınmaya karşı yüksek direnç gösterir.Tamamen hijyenik olup toksin madde içermez.  80 ˚C ısıya kadar dayanım gösterir. Atık sularda kimyasallardan etkilenmez, korozyona karşı yüksek dayanıklılık gösterir.Polietilen yapısı sonucu ani yüklere karşı elastik deformasyona uğrayarak şokları absorbe eder ve tekrar eski formuna ulaşır. Zemin çakıllı olsa bile aşırı yükte o bölgeden içeri doğru esneyerek kırılmayı önler.

SPİRAL BORU: HDPE Malzemeden istenilen renkte tek cidar veya çift cidar spiral olarak üretilir. Tek cidar ve çift cidar spiral flexible borular aşağıdaki amaçlarda kullanılabilir.

Altyapı, üstyapı kablo veya parça korumalarında,Esnek boru gereksinimi olan montajlarda,

 Yer altında 90° den daha küçük açı ile çıkış yapılan kanallarda, Makine parça koruma sistemlerinde,

 Fore kazık uygulamalarında, Ankraj uygulamalarında, kullanılmaktadır.

PE 100 BORU: HDPE hammaddenin  en üst sınıfı yüksek performanslı polietilendir(PE100).Bu polietilenden üretilen borulara ise PE100 borular denir. Çapları ve basınç sınıflarına göre kangal veya düz olarak adlandırılırlar. Kangal borularda manşon bağlama sayısı azalmakta bu özelliği ile işçilik ve zaman giderleri ile nakliye ve stok maliyetlerini düşürmektedir. 6 atü den 16 atüye kadar basınç dayanımı sağlar bu sayede isteğe uygun malzeme çeşitliliği sunar. Pvc, çelik ve beton borulara göre çok daha fazla darbe dayanımına sahiptir. Aynı zamanda esnek yapısı ile dirsek kullanılmadan dönüş yapabilme özelliğine sahiptir. Donmaya karşı dayanıklıdır. Mert plastik PE 100 boruları 20 mm den 110 mm çapa kadar isteğe bağlı 6 m,12 m boy veya 100’ er metrelik kangallar halinde üretilebilmektedir. Standart kangal boyu 100 mt dir. Taşıma koşulları dikkate alınarak kangal boyları daha uzun veya daha kısa tutulabilir. Özellikle kayalık ve engebeli arazide; asit ve alkali yapılı toprakta PE 100 boruların Uzun ömürlüdür. Deformasyon süresi en az 50 yıldır. Esnektir, arazi şekillerine mükemmel uyum sağlar. Sağlamdır, darbe direnci yüksektir. Kimyasallara karşı yüksek direnç gösterir, korozyondan etkilenmez çürümez, aşınmaz. Hafiftir, kolay ve çabuk döşenir. Montaj esnasında kanal içerisinde ve kanal dışında birleştirilebilir. Ayrıca mükemmel kaynak özelliğinden dolayı basınç altında ek yerlerinden kopma ve çıkma olmaz mükemmel bir sızdırmazlık sağlar.